16 grudnia 2016

Zaproszenie na wystawę IX Międzynarodowe Biennale Miniatury

Galeria Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wystawę pokonkursową IX Międzynarodowego Biennale Miniatury - wernisaż w piątek 16 grudnia 2016 r. godz. 18.00. Wystawa prezentuje 277 prac 154 artystów z całego świata. Organizatorem Biennale jest Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie. Wśród prac wyróżnionych w tegorocznej edycji Biennale jest praca pilskiego artysty fotografa Wojciecha Beszterdy.

30 listopada 2016

Zaproszenie na wykład pt. "Staszic - największy poeta naszych czasów co do pomysłów i duszy"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na kolejny wykład z cyklu pt. "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Staszicu" - w środę 30 listopada 2016 r. godz. 18.00. Wykład pod tytułem "Staszic - największy poeta naszych czasów co do pomysłów i duszy" wygłosi Józef Olejniczak. Wstęp wolny.

18 listopada 2016

Zaproszenie na wystawę malarstwa Joanny Marcinkowskiej

Galeria Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Marcinkowskiej pt. "Drugi plan". Wernisaż wystawy w piątek 18 listopada 2016 r. godz. 18.00. Wystawa czynna do 11 grudnia br. Zapraszamy!

14 listopada 2016

Stasziciada Pilska 2016 - zakończenie Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu

Muzeum Stanisława Staszica w Pile informuje, że dobiegł końca "Pierwszy otwarty pilski konkurs wiedzy o Stanisławie Staszicu". 14 bm. w siedzibie Muzeum odbyła się uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród. Zwycięzcą został Maciej Orzoł, który uzyskał 96 punktów na 100 możliwych do zdobycia.

07 listopada 2016

Stasziciada Pilska 2016 - wyniki drugiej serii pytań

Muzeum Stanisława Staszica w Pile informuje, że został rozstrzygnięty "Pierwszy otwarty pilski konkurs wiedzy o Stanisławie Staszicu". Zwycięzcą konkursu został Maciej Orzoł, który uzyskał 96 punktów na 100 możliwych. Zwycięzcy gratulujemy! Wyniki drugiej serii pytań oraz klasyfikacja końcowa w załączniku.

06 listopada 2016

Stasziciada Pilska 2016 - koncert chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na koncert chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses pod kierownictwem Piotra Karpety. W programie utwory Józefa Elsnera, kompozytora z którym Staszic współpracował przy organizacji wyższego szkolnictwa muzycznego, który dedykował Staszicowi jeden ze swoich utworów i którego muzykę grano podczas pogrzebu Staszica. Więcej informacji w załączniku. Relacja z koncertu - fot. W. Beszterda.

28 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - Druga seria pytań "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile publikuje drugą serię pytań "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu". Pytania w załączniku.

28 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - Wyniki pierwszej serii pytań "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile publikuje w załączniku listę uczestników oraz wyniki "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu". Do drugiej serii pytań zakwalifikowali się: Maciej Orzoł, Magdalena Koltermann, Stanisława Zielińska, Grażyna Dobosz, Agnieszka Kowalska, Karolina Braczyńska i Katarzyna Urlewicz. Dziękujemy za udział w pierwszej serii pytań i zapraszamy do serii drugiej.

26 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - "Król i aktor" Romana Brandstaettera, czyli Staszic w "Sukni głupstwa"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na spektakl Teatru Telewizji z 1974 roku pt. "Król i aktor" Romana Brandstaettera w adaptacji i reżyserii Ignacego Gogolewskiego. Sztuka składa się z sześciu scen dramatycznych, a jednym z bohaterów sceny trzeciej pt. "Suknia głupstwa" jest Staszic! Tytuł tej sceny Brandstaetter wziął z pamiętnego aktu oskarżenia z "Przestróg dla Polski" Staszica: "Powiem, kto mojej ojczyźnie szkodzi!". Jedyny pokaz spektaklu w Kinie "Koral" w środę 26 października 2016 r. godz. 18.00. Wstęp wolny - miejscówki do odebrania w kasie Regionalnego Centrum Kultury. Spektakl jest czarno-biały, czas trwania 80 minut. Więcej o spektaklu w załączniku.

22 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - wystawa "Kto nam odkrył Tatry?"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza do oglądania nowej wystawy plenerowej na ulicy Śródmiejskiej. Tytuł wystawy: "Kto nam odkrył Tatry?". Scenariusz Maciej Usurski. Projekt graficzny Zofia Kawalec-Łuszczewska. Reprodukowane materiały pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Piotra Krzywca z Warszawy, R.R. Haugwitza w Berlinie, Muzeum Staszica.