Strona główna  ›  Aktualności  ›  Archiwum  ›  2016

28 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - Wyniki pierwszej serii pytań "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile publikuje w załączniku listę uczestników oraz wyniki "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu". Do drugiej serii pytań zakwalifikowali się: Maciej Orzoł, Magdalena Koltermann, Stanisława Zielińska, Grażyna Dobosz, Agnieszka Kowalska, Karolina Braczyńska i Katarzyna Urlewicz. Dziękujemy za udział w pierwszej serii pytań i zapraszamy do serii drugiej.

26 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - "Król i aktor" Romana Brandstaettera, czyli Staszic w "Sukni głupstwa"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na spektakl Teatru Telewizji z 1974 roku pt. "Król i aktor" Romana Brandstaettera w adaptacji i reżyserii Ignacego Gogolewskiego. Sztuka składa się z sześciu scen dramatycznych, a jednym z bohaterów sceny trzeciej pt. "Suknia głupstwa" jest Staszic! Tytuł tej sceny Brandstaetter wziął z pamiętnego aktu oskarżenia z "Przestróg dla Polski" Staszica: "Powiem, kto mojej ojczyźnie szkodzi!". Jedyny pokaz spektaklu w Kinie "Koral" w środę 26 października 2016 r. godz. 18.00. Wstęp wolny - miejscówki do odebrania w kasie Regionalnego Centrum Kultury. Spektakl jest czarno-biały, czas trwania 80 minut. Więcej o spektaklu w załączniku.

22 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - wystawa "Kto nam odkrył Tatry?"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza do oglądania nowej wystawy plenerowej na ulicy Śródmiejskiej. Tytuł wystawy: "Kto nam odkrył Tatry?". Scenariusz Maciej Usurski. Projekt graficzny Zofia Kawalec-Łuszczewska. Reprodukowane materiały pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Piotra Krzywca z Warszawy, R.R. Haugwitza w Berlinie, Muzeum Staszica.

21 października 2016

Tożsamość fotografii - spotkanie autorskie z Zdzisławem Mackiewiczem

Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają na spotkanie autorskie z Zdzisławem Mackiewiczem pt. "Tożsamość fotografii" - w piątek 21 października 2016 r. godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjażdżałki. Wstęp wolny. Relacja ze spotkania - fot. W. Beszterda.

19 października 2016

Zaproszenie do saloniku literackiego na spotkanie pt. "Poezja śpiewana"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz Stowarzyszenie Open Art zapraszają do saloniku literackiego na spotkanie pt. "Poezja śpiewana". W programie - poezja śpiewana: Dominika Wróbel i Paweł Melnarowicz, poezja czytana: Monika Siwiec. Spotkanie w środę 19 października 2016 r. godz. 18.00. Wstęp wolny.

14 października 2016

Wystawa fotografii Michała Jakubowicza "subPark: Miejsca"

Galeria Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wystawę fotografii Michała Jakubowicza pt. "subPark: Miejsca". Wernisaż wystawy w piątek 14 października 2016 r. godz. 18.00. Wystawa czynna do 6 listopada br. Więcej na stronie www.galeriams.pl.

07 października 2016

Stasziciada Pilska 2016 - Regulamin "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile ogłasza rozpoczęcie "Pierwszego otwartego pilskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu". Regulamin konkursu w załączniku.

30 września 2016

Stasziciada Pilska 2016

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza do udziału w wydarzeniach STASZICIADY PILSKIEJ 2016. W programie są wystawy plenerowe na ulicy Śródmiejskiej (gdzie już stoi wystawa poświęcona "Europie zrzeszonych narodów według Staszica", a wkrótce stanie wystawa "Kto nam odkrył Tatry?"), konkurs wiedzy o Staszicu pod hasłem "Jak to nie wiem, kiedy wiem", spektakl Teatru Telewizji z 1974 roku pt. "Król i aktor" (jednym z bohaterów sztuki jest Staszic) oraz koncert chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses. Szczegóły na plakatach i w kolejnych komunikatach.

28 września 2016

Staszic - ksiądz - Kościół - religia. Zaproszenie na wykład z cyklu "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Staszicu"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Staszicu" - w środę 28 września 2016 r. godz. 18.00. Wykład pt. "»Bez religii społeczeństwo ani długo trwać, ani być szczęśliwe nie może«. Staszic - ksiądz - Kościół - religia" wygłosi Józef Olejniczak. Wstęp wolny.

24 września 2016

Weekend seniora z kulturą

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza seniorów do odwiedzania Muzeum w pierwszy weekend jesieni 24 i 25 września 2016 roku. W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA 60+ Muzeum oferuje bezpłatny wstęp na wystawę stałą i czasową dla osób powyżej 60. roku życia.