Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na koncert z okazji 262. urodzin Stanisława Staszica - w poniedziałek 6 listopada 2017 roku o godzinie 18.00 do Sali Miejskiej w Inwest Parku przy ulicy Dąbrowskiego 8. Wstęp wolny. W programie koncertu "Muzyka dawnej Rzeczypospolitej" w wykonaniu zespołu instrumentalno-woklanego Musica Maxima, z udziałem solistów: Zuzanny Maciejek - sopran i Pawła Frasza - bas. Słowo o muzyce - Alina Mądry.
Program koncertu:
Franciszek Ścigalski
Symfonia in D:
cz. 1. Adagio maestoso. Allegro
cz. 2. Andante
cz. 3. Menuetto
cz. 4. Rondo
Franciszek Ścigalski
Litania in F, cz. Sancta Maria
Joseph Haydn (?)
Missa C ex Creatione mundi, cz. Benedictus
Marcin Józef Żebrowski
Lauda Sion
Józef Zeidler / František Xaver Brixi
Vesperae ex F / Missa F, cz. Virgam virtutis / Christe
Wojciech Dankowski
Litania Lauretanae in Es, cz. Virgo prudentissima
Zespół wokalno-instrumentalny Musica Maxima został powołany przez Stowarzyszenie Musica Patria. Muzyka, która znajduje się w repertuarze zespołu, pochodzi głównie z archiwów kościelnych, w których spoczywają ocalałe zbiory po kapelach działających w dawnej Rzeczypospolitej. Zespół współpracuje przede wszystkim z Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, w którym obecnie przechowywane są rękopisy i druki muzyczne po kapeli kościoła farnego w Poznaniu i Grodzisku Wielkopolskim. Starym rękopisom nadawana jest współczesna postać partytur, następnie są one z jak najlepszą wiedzą przygotowywane do wykonania. Merytorycznie za dobór i przygotowanie repertuaru odpowiada prof. Alina Mądry (UAM), kierownictwo artystyczne zespołu sprawuje Maria Erdman. Producentem działań jest Izabela Grunwald.
Pośród kompozytorów, których utwory będą wykonywane na koncercie 6 listopada w Pile, są m.in. nazwiska wielkopolskich twórców: Józefa Zeidlera (ok. 1744-1806), Wojciecha Dankowskiego (ok. 1760-po 1814) i Franciszka Ścigalskiego (1782-1846). Dla kultury muzycznej XVIII i pierwszej połowy XIX wieku odegrali oni bardzo ważną rolę. Ich utwory były wykonywane także poza granicami Wielkopolski, na przykład na Jasnej Górze w Częstochowie. Ojcowie paulini utrzymywali jedną z najlepszych kapel, w której działał wybitny twórca XVIII-wieczny Marcin Józef Żebrowski. Jego utwór także zabrzmi na koncercie. W programie znajdujemy także nazwiska dwóch zagranicznych kompozytorów: Františka Xavera Brixiego (1732-1771) i Josepha Haydna (1732-1809). Ich rola jest tu niejednoznaczna, bowiem jak się okazało po wnikliwych badaniach, to nie Józef Zeidler był autorem Vesperae ex F / Missa F, co sugeruje jego nazwisko wpisane na karcie tytułowej utworu. Właściwym kompozytorem był Brixi. Z kolei Josepha Haydna niesłusznie wpisano jako autora Missa C ex Creatione mundi. Jest to bowiem bardzo udana przeróbka Haydnowskiego Stworzenia świata, dokonana najprawdopodobniej przez lokalnego, poznańskiego kompozytora. Praca zespołu nad dawną muzyką ma więc czasem charakter detektywistyczny, a jego misją jest przywracanie tej muzyki współczesnym słuchaczom.
Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl