Więcej w tym dziale

Krystyna Stańko Trio - MOSAIC 20.07.2019 (sobota), godz. 20.00
30 czerwca 2019

Artyści współtworzą niepowtarzalny, unikalny klimat, poprzez oryginalne połączenie brzmienia wibrafonu, gitary basowej i ciepłego, elektryzującego kontraltu. Każdy z nich ma na swoim koncie wiele nagrań, występy w kraju i zagranicą, liczne nagrody i wyróżnienia.

Artyści osiągają na scenie niesamowite porozumienie, dzięki któremu publiczność ma okazję doświadczyć nie tylko spotkania z muzyką, ale także poczuć wyjątkową, przyjacielską atmosferę.

To trzeba usłyszeć!

 

Krystyna Stańko- jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, autorka tekstów, kompozytorka, laureatka wielu nagród.

 

Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach,

od kilkunastu  lat jest wykładowcą śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W 2018 na Wydziale Wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku  obroniła  doktorat.

 

Nagrała dziewięć albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami. Jej płyty "Secretly" (2010), jak i "Kropla Słowa"(2012) zebrały świetne recenzje.

W 2012 Kropla Słowa - to Jazzowy Album Roku, wybrany przez czytelników  miesię̨cznika Jazz Forum. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka za albumy "Do dziesięciu" i "Tryby". W czerwcu 2014 ukazał się jej  album pt."Snik" z muzyką inspirowaną regionem Szwajcarii Kaszubskiej, elementami folkloru i dużą dawką improwizacji

 

Wokalistka współpracuje  z czołówką polskich jazzmanów: Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Irkiem Wojtczakiem, Cezarym Konradem, Marcinem Wądołowskim.

 

Na 25.lecie działalności artystycznej w ramach Międzynarodowego  Ladies Jazz Festival przygotowała specjalny projekt " Krystyna Stańko i Jej Jobim", z udziałem swoich studentek i absolwentek.

 

W 2014 otrzymała medal Gloria Artis, zaś w 2017  z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Gwiazdę nazwaną jej imieniem i nazwiskiem w konstelacji Wodnika -  Aquarius o numerze AQ1171397 !!!

 

Nowa płyta  jej kwintetu zatytułowana „Aquarius- ...” z udziałem orkiestry kameralnej Sinfonia Viva w aranżacjach Krzysztofa Herdzina, ukazała się w 2019, a koncert premierowy odbył się  w lutym w Filharmonii Szczecińskiej. Album „Aquarius” jest jak dotąd największym przedsięwzięciem w karierze artystki.

 

Dominik Bukowski - wibrafonista jazzowy, kompozytor. Ukończył Liceum Muzyczne w Elblągu, a następnie zaczął studia w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym. W 1998 roku przeniósł się na wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył  w 2002 r.

Laureat wielu nagród:  w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej otrzymał statuetkę „Aniołka Jazzowego 2002”. Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu. Od  2003r. co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie JAZZ TOP w kategorii ,,Wibrafon Roku” . Był nominowany do nagrody GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2003 w kategorii „Nadzieja Melomanów Roku 2003”. W 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum.

Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś kolejna VICE VERSA została nominowana do nagrody FRYDERYKI.

Gra i nagrywa z takimi muzykami jak: Nigel Kennedy,  Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski,  Piotr Wojtasik, Krystyna Stańko i inni. Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą m.in. w  Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Rosji i w większości krajów europejskich.

 Paul Rutschka - basista, urodził się w Gdańsku w rodzinie profesjonalnych muzyków, wychował w Hamburgu. Zaczynał jako pianista w wieku 6 lat.

Jako nastolatka, rodzice zapoznali go z grupą „Weather Report”. Od tego momentu jego muzyczne zainteresowania skupiły się wokół jazzu. Jazzu inspirowanego czynnikiem improwizacji, co często wiąże się z jego stylem gry, nie boji się wyjść poza swoją rolę w sekcji rytmicznej. Paul jest zwycięzcą Niemieckiego Konkursu Jazzowego 2005, a następnie ma na swoim koncie występy na festiwalach i imprezach muzycznych w całych Niemczech. W tym samym roku Paul przeprowadził się do Amsterdamu, aby studiować gitarę basową w Konserwatorium w Amsterdamie, gdzie otrzymał dyplom.

Paul koncentruje się także na nagrywaniu, co doprowadziło w 2008 do powstania jego własnego komercyjnego studia nagraniowego w Amsterdamie. Płyty z jego studia otrzymują najlepsze notowania np. Magazynu Jazz Forum, czy The European Jazz Magazine

 

 

 

 

 

 

Koncert Krystyna Stańko Trio

Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl

Projekt i realizacja MYKK