Strona główna  ›  Aktualności  ›  Archiwum  ›  2013

29 czerwca 2013

Wystawa w Parku Miejskim im. S. Staszica w Pile

Właśnie zakończono kolejny etap prac rewitalizacyjnych w Parku Miejskim im. S. Staszica w Pile. Podziwiając urodę obecnego parku, można jednocześnie zobaczyć jak park wyglądał w przeszłości. Muzeum Stanisława Staszica przygotowało wystawę plenerową pt. "Zatrzymane w kadrze. Park Miejski im. Stanisława Staszica w pierwszej połowie XX wieku". Na dziesięciu planszach można zobaczyć kilkadziesiąt widoków parku sprzed 1944 roku. Autorem wystawy jest Maciej Usurski, projekty wykonała Zofia Kawalec-Łuszczewska, reprodukowane materiały pochodzą ze zbiorów Macieja Usurskiego i Rafała Ruty. Wystawę będzie można oglądać do połowy lipca br.

25 czerwca 2013

Zaproszenie na koncert "Strobel, Kofta, Wołek - Do góry dnem"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na koncert "Strobel, Kofta, Wołek - Do góry dnem" w sobotę 29 czerwca 2013 r. godz. 20.00 w ogrodzie przy muzeum. Wykonawcy: Anna Stankiewicz (śpiew), Janusz Strobel (gitara klasyczna), Andrzej Jagodziński (piano, akordeon), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja). Program w załączeniu. Wstęp wolny.

W razie niepogody koncert odbędzie się w siedzibie BWAiUP w Pile przy ul. Okrzei 9 (stosowny komunikat ukaże się na stronie internetowej organizatorów).

15 czerwca 2013

Zaproszenie do saloniku literackiego na spotkanie pt. "Nieskończony czas"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz Stowarzyszenie Open Art zapraszają do saloniku literackiego na spotkanie pt. "Nieskończony czas" - w piątek 21 czerwca 2013 r. godzina 18.00. W programie spotkanie autorskie z Dorotą Strugałą oraz promocja jej tomiku wierszy pt. "Nieskończony czas". Wiersze czytają: Małgorzata Chwiłkowska- Kępczyńska i Piotr Nadulski. Wstęp wolny.

13 czerwca 2013

Informacja końcowa o realizacji projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska" w ZSP nr 2 w Pile

W dniu 7 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. KEN w Pile odbył się pokaz prac zrealizowanych w ramach projektu "e Szkoła - Moja Wielkopolska". Temat pracy drugiej grupy projektowej dotyczył Stanisława Staszica i brzmiał: "Dlaczego pilanie tak mało wiedzą o najznakomitszym pilaninie - pierwszym geologu Polski?". W załączeniu informacja końcowa o realizacji projektu.

30 maja 2013

Moneta okolicznościowa 500-lecia Piły

W Muzeum Stanisława Staszica w Pile jest w sprzedaży moneta okolicznościowa wyemitowana przez Urząd Miasta Piły z okazji jubileuszu 500-lecia potwierdzenia praw miejskich Piły. Cena za jedną sztukę 8 zł. Monetę można kupić również w Muzeum Okregowym w Pile oraz w Regionalnym Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile.

29 maja 2013

Gawęda o dawnym placu Staszica

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na trzecią gawędę o dawnej Pile w środę 29 maja 2013 r. o godzinie 18.00. Temat gawędy: "O placu Staszica". Gawędę wygłosi kustosz Maciej Usurski. Spotkanie jest organizowane w ramach jubileuszu 500-lecia potwierdzenia praw miejskich Piły. Wstęp wolny (po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym).

19 maja 2013

Projekt "Staszic" zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. KEN w Pile

W ramach projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska", realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. KEN w Pile - pod opieką p. Karoliny Hryckiewicz - zrealizowała projekt dotyczący Stanisława Staszica. Efektem finalnym prac tej grupy uczniów jest realizacja wirtualnego zwiedzania Muzeum Stanisława Staszica w Pile - do zobaczenie pod adresem: www.muzeumstaszica.pl/wzm/staszic.html

18 maja 2013

Noc muzeów - edycja 2013

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na noc muzeów w sobotę 18 maja 2013 r. od godziny 18.00. W programie zwiedzanie wystaw, wykłady, projekcje filmów, koncert Elżbiety Adamiak, sprzedaż książki "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944". Wstęp wolny.

17 maja 2013

Zaproszenie na wystawę Rolanda Topora

Galeria Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na "Wieczór z Toporem w Muzeum Staszica". W programie otwarcie wystawy plakatów Rolanda Topora pt. "Topor na Piłę", spotkanie z dr. Władysławem Serwatowskim i pokaz filmów o twórczości Rolanda Topora. Termin i miejsce spotkania: 17 maja 2013 r. godzina 19.00, Muzeum S. Staszica ul. Browarna 18.

14 maja 2013

Promocja książki "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na promocję książki pt. "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944". Książka na ponad 600 kartach pocztowych pokazuje dawną Piłę - zabudowę miasta, życie codzienne jego mieszkańców, pilski garnizon, obóz jeniecki, dworzec kolejowy, ciekawostki. Autorami są Maciej Usurski i Rafał Ruta. Książkę wydało Muzeum S. Staszica w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia Piły (w dwóch wersjach językowych - polskiej i niemieckiej). Termin i miejsce spotkania: 14 maja 2013 r. godzina 18.00, sala kameralna Regionalnego Centrum Kultury w Pile plac Staszica 1. Wstęp wolny.

Książka będzie w sprzedaży od 14 maja br. Cena 85 zł.