30 ROCZNICA WYBORÓW 4 CZERWCA 1989 ROKU
04 czerwca 2019

Wystawa plenerowa „Waleczny narodzie! Przestrzegam, użytkuj z czasu”. Stanisław Staszic w epoce wielkiej zmiany na przełomie XVIII i XIX wieku” nawiązuje bezpośrednio do 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Są przynajmniej dwa uzasadnione powody pozwalające „włączyć Staszica” w obchody wspomnianej rocznicy. Pierwszy to oczywiste podobieństwo pomiędzy sytuacją wewnętrzną i zewnętrzną Rzeczpospolitej w roku 1789, kiedy Staszic pisał „Przestrogi dla Polski”, a rokiem 1989 uznawanym za koniec komunizmu w Polsce. Drugi z powodów to obecność Polski w Unii Europejskiej, co jest jednym z najbardziej widocznych skutków wyboru dokonanego przez naród 30 lat temu. Przy czym trzeba podkreślić, że myśli i działania Staszica ukierunkowane zawsze na jeden cel – być narodowi użytecznym – kończą się obrazem Polski jako jednej z części „Europy zrzeszonych narodów!

Wystawę będzie można oglądać w ogródku Muzeum Stanisława Staszica w Pile. W sobotę 8 czerwca 2019 r. o godz. 17 podczas otwarcia wystawy prelekcję na wspomniany temat wygłosi Pan Józef Olejniczak.

Otwarcie wystawy

Koncert Andrzej Jagodziński Trio