Wystawa składa się z cykli obiektów powstałych na bazie archiwalnych fotografii i tekstów. Autor buduje z nich wspólne pole komunikacyjne, badając zmienne konteksty formalne i znaczeniowe nowo powstałych hybryd. Obrazy i słowa „fantazjują“, stając się odgadnąć rodzące się w ich obrębie sensy.
Seria foto-obiektów, w których „cytowane“ są archiwalne fotografie, wprowadzane w nowe, różnorodne konteksty. Co w istocie widzimy patrząc na fotografie i inne wizualne komunikaty? Dziś obrazy czekają na nas w nieskończonych wariantach, gotowe, by nadszedł ich czas. Ich podstawową cechą jest mnogość – każdy z nich to zaledwie drobny wariant tego, czym możemy dysponować. Podobnie jest ze słowami. Pojedyncze obrazy mogą rozszerzyć się w całe uniwersum swoich ekwiwalentów. W miejsce jednostkowego przedstawienia rzeczy pojawia się mnogość form. Ich obecność w obiekcie, obok słów, staje się próbą odnalezienia nowego kontekstu i przestrzeni dla wizualnego przekazu.
Tworząc obiekty, pozostawiam literom ich surową, nagą postać – rezygnuję z innych elementów pisma. Wprowadzam natłok obrazów i słów, tworząc zbitki, konstelacje, gesty magiczne wobec czasu i przestrzeni. W tym wspólnym polu ożywają ich uśpione znaczenia. Każdym obiektem nadaję obrazom nowe konteksty, redefiniując ich relację z czasem i przestrzenią.
Piotr Wołyński
Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl