Więcej w tym dziale

JANUSZ STROBEL TRIO - W RYTMIE BOSSA NOVY - 24.08.2019 (sobota), godz. 20.00
22 lipca 2019

W RYTMIE BOSSA NOVY         

brazylijskim kompozytorom w 60. rocznicę powstania bossa novy.

 

JANUSZ STROBEL TRIO                                                          

J. Strobel (gitara) / P. Pańta (kontrabas) / S. Frankiewicz (perkusja)

 

Koncert plenerowy w ogrodzie Muzeum S. Staszica

Piła, ul. Browarna 18

24.08.2019 (sobota), godz. 20.00

Koncert zorganizowany we współpracy z PIŁA FESTIVAL 2019                                      

  wstęp wolny

 

Janusz Strobel to Artysta, którego nie trzeba rekomendować. Jako jeden z pierwszych w Polsce przeniósł charakterystyczne cechy bossa novy na kanwę swojej twórczości, tworząc własny język muzyczny. W 60. rocznicę powstania gatunku, usłyszymy najpopularniejsze utwory A.C. Jobima, B. Powella, E. Lobosa, L. Bonfy. Mistrzowskie improwizacje przy jednoczesnym prostym prowadzeniu melodii, wyrafinowana harmonia, a to wszystko w rytmie bossa novy.

 

 

 Janusz Strobel - jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Duet nagrał dwie płyty, które po latach zostały wznowione. Na początku lat 90-tych założył zespół Janusz Strobel Trio, którego płyta w 1993r. uzyskała tytuł Albumu Roku. W 1999 roku skomponował muzykę do polskich i rosyjskich wierszy mówionych przez Annę Romantowską i Krzysztofa Kolbergera na płycie Strofy dla Ciebie. Kolejny album z muzyką Strobla to Wielka Pani – poezja Karola Wojtyły interpretowana przez Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera i Jerzego Trelę. Stworzył muzykę do spektakli m.in. Dwoje na jednośladzie, Ławeczka, Kartki z podróży, Pan Cogito.

W 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia powstała autorska płyta Wierny sobie, a w 2013 r. ukazał się dwupłytowy album Nuli Stankiewicz Strobel – Kofta – Wołek, przedstawiający wybrane piosenki kompozytora. W 2016r. powstała płyta Janusz Strobel – Sinfonia Viva Ślad. W 2017r. nagrał, wspólnie z Andrzejem Jagodzińskim na akordeonie, płytę Tête-à-tête. To tylko wybrane pozycje spośród kilkuset płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer i instrumentalista.

W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013r. i 2016r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 Janusz Strobel to również twórca pięknych polskich piosenek, m.in. W moim magicznym domu, Trzeba marzyć, Nieobecni, Więc jak?, Księżyc w nowiu, Łagodna, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Obecnie Artysta tworzy muzykę na potrzeby filmu i teatru, komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi szeroką działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.

 

 Paweł Pańta  - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu oraz Studium Jazzowego Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez wybitnego dyrygenta Claudio Abbado. Od wielu lat jest członkiem kwintetu  Solisti di Varsavia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu, m.in. był członkiem Tria Andrzeja Kurylewicza.    W 2001 roku rozpoczął współpracę z Włodek Pawlik Trio - z którym nagrał wiele albumów. Zwieńczeniem wspólnej pracy jest zdobycie nagrody Grammy 2014 za album „Night in Calisia”.

 

 Sebastian Frankiewicz - jest absolwentem Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniewa Wegehaupta. Koncertuje z Lorą Szafran, Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Katarzyną Cerekwicką, Urszulą Dudziak, Bisquit, Grażyną Auguścik, Wojciechem Karolakiem, Januszem Stroblem, Januszem Skowronem. Ma na swoim koncie złotą płytę za projekt Pogadaj ze mną z tekstami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Nahornego. Występował na festiwalach

jazzowych m.in. w Buenos Aires, Londynie, Wiedniu, Baku, St. Petersburgu, Tel Aviv`ie, Hawanie, Pekinie, Meksyku, Bukareszcie, Sibiu, Kiszyniowie, Moskwie, Kopenhadze. W 2012 trio Nowicki/Święs/Frankiewicz, zostało nominowane do nagrody „Fryderyk” za debiutancką płytę Pathfinder. Od 2016 jest wykładowcą w klasie perkusji jazzowej na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

 

 

 

 

Janusz Strobel Trio

Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl

Projekt i realizacja MYKK