Monika Polak – ANALOGIE
otwarcie wystawy malarstwa - 6.12.2019 (piątek), godz. 18.00 Galeria Muzeum S. Staszica, Piła, ul. Browarna 18
Ekspozycja do 5.01.2020
Przedstawione obrazy to forma odpowiedzi na pytania stawiane sobie podczas procesu tworzenia. W wersji finalnej, zwrócone są ku odbiorcy i same stają się dlań pytaniami. Pozwala to na wytworzenie się swoistego dialogu.
Eksplorowanie technologii malarskiej, eksperymenty z tworzywami sztucznymi i wykorzystywanie zjawisk fizycznych nie tylko umożliwiają uzyskanie organicznych struktur obrazu, ale także pozwalają mi jako artystce wejść w rolę badacza-naukowca. Etapy i metody pracy naukowej często przypominają mi bowiem proces twórczy. Kolejno dokonywane próby i obserwacje prowadzą do określenia schematu działania i jego powielania, celem osiągnięcia efektu, którym w ostateczności jest dzieło. Sam proces kreacji obrazu pozostaje niejawny, a obraz staje się odrębnym tworem intencjonalnie podanym odbiorcy.
Język abstrakcji staje się dla mnie narzędziem do subtelnej manipulacji podmiotem ciała – tego rozumianego wieloaspektowo. Badania prowadzone nad mechanizmem ciała żywego oraz jego złożonością, skupiają się na skali mikro, przywołując jednocześnie w swojej formie świat makro – w tym ciała niebieskie, a także kosmos. Wartością która łączy obie te skale jest ekstensja ludzkiej percepcji. To co jest widziane z ludzkiej perspektywy, wydaje się znane i bliskie, jednak dzięki obrazom uzyskanym przez specjalistyczny sprzęt, okazuje się tak naprawdę odległe i obce. Takie formy obrazu najbardziej nas intrygują, chociażby ze względu na różnorodność i niedostępność. W skali mikrometra będą to mikroorganizmy lub komórki, a przekroczenie ich rzeczywistego rozmiaru do nadrealnego, powoduje pewne zatarcie granic spostrzeżeniowych obu światów. To dla odbiorcy pozostawione zostaje rozstrzygnięcie tej interpretacji, o ile konieczne dla kogoś jest określenie jednej klarownej odpowiedzi. Połączenia, powtarzające się analogie, a także przemiany mają szansę odbyć się na naszych oczach i pomóc dostrzec fascynującą oraz nieskończoną złożoność świata.
Monika Polak
Monika Polak - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach na specjalizacji tkanina artystyczna.
W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku malarstwo. Obecnie doktorantka w macierzystej uczelni.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień:
I nagrody w konkursie I Konfrontacje Sztuki 2016 (Warszawa)
II nagrody w IV konkursie Postawy (Wrocław)
II Nagrody w IX Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (Lubaczów)
Nagrody Artystycznej UAP, Nowy Obraz/ Nowe Spojrzenie 2018 (Poznań) wyróżniona na IV International Watercolor Biennial (Belgrad) oraz na KonkursiePlastycznym Przedwiośnie 38 (Kielce) finalistka konkursów: International Painting Prize Focus 2017 (Sewilla)
III Międzynarodowy Konkurs Malarski Fundacji Trzy Mosty (Warszawa) BP Portrait Award 2018 (Londyn) 251. RA Summer Exhibition (Londyn)
Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in.: we Włoszech, Francji, Czechach, Tajlandii.
W roku 2016 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia oraz dwukrotnie Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia (2015 i 2016).
Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl
W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym zgodnie z Polityką Prywatności. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.