Więcej w tym dziale

Monika Polak - Analogie- 06.12.2019 r. godz. 18.00
02 grudnia 2019

Monika Polak ANALOGIE

otwarcie wystawy malarstwa  - 6.12.2019 (piątek), godz. 18.00                                                                              Galeria Muzeum S. Staszica, Piła, ul. Browarna 18                                                          

Ekspozycja do 5.01.2020

 

 

Przedstawione obrazy to forma odpowiedzi na pytania stawiane sobie podczas procesu tworzenia.   W wersji finalnej, zwrócone są ku odbiorcy i same stają się dlań pytaniami.                                                          Pozwala to na wytworzenie się swoistego dialogu.

Eksplorowanie technologii malarskiej, eksperymenty z tworzywami sztucznymi i wykorzystywanie zjawisk fizycznych nie tylko umożliwiają uzyskanie organicznych struktur obrazu, ale także pozwalają mi jako artystce wejść w rolę badacza-naukowca. Etapy i metody pracy naukowej często przypominają mi bowiem proces twórczy. Kolejno dokonywane próby i obserwacje prowadzą do określenia schematu działania i jego powielania, celem osiągnięcia efektu, którym w ostateczności jest dzieło. Sam proces kreacji obrazu pozostaje niejawny, a obraz staje się odrębnym tworem intencjonalnie podanym odbiorcy.

 

Język abstrakcji staje się dla mnie narzędziem do subtelnej manipulacji podmiotem ciała – tego rozumianego wieloaspektowo. Badania prowadzone nad mechanizmem ciała żywego oraz jego złożonością, skupiają się na skali mikro, przywołując jednocześnie w swojej formie świat makro –   w tym ciała niebieskie, a także kosmos. Wartością która łączy obie te skale jest ekstensja ludzkiej percepcji. To co jest widziane z ludzkiej perspektywy, wydaje się znane i bliskie, jednak dzięki obrazom uzyskanym przez specjalistyczny sprzęt, okazuje się tak naprawdę odległe i obce. Takie formy obrazu najbardziej nas intrygują, chociażby ze względu na różnorodność i niedostępność. W skali mikrometra będą to mikroorganizmy lub komórki, a przekroczenie ich rzeczywistego rozmiaru do nadrealnego, powoduje pewne zatarcie granic spostrzeżeniowych obu światów. To dla odbiorcy pozostawione zostaje rozstrzygnięcie tej interpretacji, o ile konieczne dla kogoś jest określenie jednej klarownej odpowiedzi. Połączenia, powtarzające się analogie, a także przemiany mają szansę odbyć się na naszych oczach i pomóc dostrzec fascynującą oraz nieskończoną złożoność świata.

Monika Polak

 

                                                                                                                                                                                            Monika Polak - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach na specjalizacji tkanina artystyczna.
W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku malarstwo. Obecnie doktorantka w macierzystej uczelni.                                                                          

Laureatka wielu nagród i wyróżnień:                                                                                                                    

I nagrody w konkursie I Konfrontacje Sztuki 2016 (Warszawa)                                                                                

II nagrody w IV konkursie Postawy (Wrocław)

II Nagrody w IX Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego    (Lubaczów) 

Nagrody Artystycznej UAP, Nowy Obraz/ Nowe Spojrzenie 2018 (Poznań)                                                        wyróżniona na IV International Watercolor Biennial (Belgrad)                                                                                oraz  na KonkursiePlastycznym Przedwiośnie 38 (Kielce)                                                                                   finalistka konkursów: International Painting Prize Focus 2017 (Sewilla)                                                   

III Międzynarodowy Konkurs Malarski Fundacji Trzy Mosty (Warszawa)                                                               BP Portrait Award 2018 (Londyn)                                                                                                                                251. RA Summer Exhibition (Londyn)

Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in.:  we Włoszech, Francji, Czechach, Tajlandii.

W roku 2016 otrzymała  Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia oraz dwukrotnie Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia (2015 i 2016).

Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

 

Analogie

Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl

Projekt i realizacja MYKK