MAREK NONIEWICZ – "OŁÓWEK ŚWIATŁA"
Wystawa w Galerii Muzeum S. Staszica
Piła, ul. Browarna 18
Otwarcie wystawy – 4.04.2025 (piątek),
godz. 18:00
wstęp wolny
Wystawa eksponowana będzie do 9.05.2025
Nawet pusty krajobraz pełen jest dla mnie niejasnych obecności, właściwie krajobraz nie może być pusty, zawsze przybiera formę. Kiedy wychodzę naprzeciw przestrzeni to jednocześnie w niej jestem, a kiedy pozostaję z nią sam na sam, będąc jak medium wyczuwam delikatne wibracje, to pustka. Ta pustka, której źródło jest też we mnie i tworzy krajobraz wyobraźni.
Kiedy naciskam migawkę aparatu rozpoczyna się dziwny proces, jakbym przekreślał teraźniejszość strącając ją w przepaść niekończącego się trwania. W samym tym geście zawiera się początek i jakiś niewyobrażalny koniec, unieważnienie czasu i przestrzeni. Światło tchnęło już energię w kryształy srebra, obraz utajony ożył, to początek historii nieodwracalnie zapisanej w negatywie…
Fotogenia obrazu ukryta jest pod jego powierzchnią, zrywam kolejne warstwy szukając stanu sprzed teraz, jakby to co jest teraz ukrywało nieokreśloną przeszłość, jej obraz. Nie chodzi nawet o to co było tu wcześniej, ale co wydarzyło się w tej scenerii, kto się wydarzał? Pusty krajobraz jest foremką z dziecięcej piaskownicy, zamienia piasek w rozgwiazdę, albo muszelkę i wyobraźnia przybiera kształt…
Fotografia, kiedy zostawiam z boku znaną mi etymologię i próbuję szukać innego odniesienia, dzielę na sylaby wyraz fo-to-gra-fia i zatrzymuję się na dwóch środkowych „to gra” . To przede wszystkim gra z czasem, kompulsywne i nierealne pragnienie by zatrzymać.
Marek Noniewicz
Marek Noniewicz - rocznik 71, zamieszkały w Bydgoszczy. Artysta wizualny, popularyzator XIX wiecznych technik fotograficznych: cyjanotypii, kalotypii, czy papieru solnego, w swojej twórczości zajmuję się głównie fotografią, sięgając czasem po instalację, działania w przestrzeni miejskiej, performance, czy sporadycznie również film. Od lat interpretuje język natury na potrzeby tworzenia światłoczułych obrazów.
W projektach z zakresu edukacji kulturowej często wykorzystuje potencjał fotografii jako narzędzia kreacji w budowaniu poczucia własnej wartości uczestników. Sięgając do technik historycznych i alternatywnych zastosowań materiałów światłoczułych stara się rozwijać wrażliwość uczestników na otaczający świat, wyposażając ich w umiejętności wykorzystania współczesnego alfabetu wizualnego w budowaniu własnych narracji.
Bywa również wykładowcą, kuratorem wystaw i autorem tekstów o fotografii. Stypendysta MKiDN i Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl