Więcej w tym dziale

Wernisaż wystawy obuwia historycznego.
13 maja 2024

Muzeum Stanisława Staszica w Pile

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

oraz Urząd Miasta Piły


zapraszają na otwarcie wystawy


"Każdy krok zostawia ślad"

Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku


16.05.2024 (czwartek), godz. 18:00

Muzeum Stanisława Staszica

Piła, ul. Browarna 18


wstęp wolny

Czy za pomocą butów można wyznać miłość? Jak radzono sobie w średniowieczu z chodzeniem po nieodśnieżonych ulicach? Po co wymyślono obcasy? Kto nosił podkowy, a kto raki? Dlaczego nadawano butom śmieszne nazwy, jak krowia morda czy niedźwiedzia łapa? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz na wystawie "Każdy krok zostawia ślad". Obuwie ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.


Ponad to:
zobaczysz ponad 130 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 butów, rekonstrukcję XV-wiecznego warsztatu szewskiego, poznasz tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych, obejrzysz film, z którego dowiesz się, dlaczego archeolodzy znajdują całe buty w ziemi.


Muzeum Archeologiczne w Gdańsku od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska. W wyniku tych prac do magazynów Muzeum trafiły tysiące zabytków, w tym również wykonanych ze skóry. Lokalne, specyficzne warunki glebowe (duża wilgotność, przy jednoczesnym braku dostępu tlenu) sprzyjają doskonałemu zachowaniu tego typu wyrobów. Blisko 90% pozyskiwanych zabytków skórzanych stanowią buty i odpady po ich produkcji. Dzięki kompleksowemu programowi konserwacji i rekonstrukcji obuwia historycznego realizowanemu od przeszło 15 lat przez Muzeum, udało się zgromadzić unikatową w skali Europy i największą w Polsce kolekcję butów, która w pełni odzwierciedla zmiany, jakie następowały w rzemiośle szewskim i modzie europejskiej przez 600 lat.

 

 

 

"Każdy krok zostawia ślad" - ekspozycja

fotorelacja z wernisażu obuwia historycznego

Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl

Projekt i realizacja MYKK