Więcej w tym dziale

Wielki Błękit - warsztaty z Markiem Noniewiczem
05 lipca 2024

13.07.2024 (sobota), godz. 11.00

 

WIELKI BŁĘKIT

                                                                                                                                                                Warsztaty z Markiem Noniewiczem – ZPAF                                                                

Ilość miejsc ograniczona – zgłoszenia tel. 67 213 15 67

 

Cyjanotypia jest jedną z najprostszych i najstarszych fotograficznych technik historycznych. Warsztaty  Wielki Błękit  w czasie których uczestnicy zapoznają się z tą techniką, będą nie tylko   okazją do zdobycia nowych umiejętności. To także podróż w czasie, spotkanie z alchemią i historią obrazowania technicznego - fotografią. Oprócz wiedzy, każdy z uczestników kończąc wspólne kreatywne działania stanie się posiadaczem własnego obrazu cyjanotypowego!                              Inspiracją do spotkania będzie postać Anny Atkins, która wykorzystując wspomnianą technikę, stworzyła pierwszą fotograficzną książkę - Atlas brytyjskich glonów i alg.                                                                                                                                            

Obserwowany od przeszło dekady renesans technik historyczny, jest być może efektem zmęczenia nowoczesnymi technologiami. Spróbujmy zatem wspólnie odkryć radość twórczego działania sięgając do korzeni fotografii.

 

Marek  Noniewicz - rocznik 71, zamieszkały w Bydgoszczy. Artysta wizualny, popularyzator XIX wiecznych technik fotograficznych. W swojej twórczości używa głównie fotografii, sięgając czasem  po instalację, działania w przestrzeni miejskiej, performance, czy sporadycznie również film.                                                                                                                                                                           W projektach z zakresu edukacji kulturowej często wykorzystuje potencjał fotografii jako narzędzia kreacji  w budowaniu poczucia własnej wartości uczestników. Sięgając do technik historycznych     i alternatywnych zastosowań materiałów światłoczułych, stara się rozwijać wrażliwość uczestników na otaczający świat, wyposażając ich w umiejętności wykorzystania współczesnego alfabetu wizualnego w budowaniu własnych opowieści. Wskazując na organiczny rodowód fotografii, w działaniach warsztatowych i własnej twórczości, często wykorzystuje rozmaite formy organiczne: liście, pióra, znalezione martwe owady. Stypendysta MKiDN i Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

 

warsztaty cyjanotypii - fotorelacja

Wielki Błękit

Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl

Projekt i realizacja MYKK