Więcej w tym dziale

Zaproszenie na wystawę "Tadeusz Kościuszko w historii i tradycji"
08 września 2017

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wystawę pt. "Tadeusz Kościuszko w historii i tradycji". Wernisaż wystawy w piątek 8 września 2017 r. godz. 18.00. Wystawa czynna do 8 października br.

 

W 2017 r. przypada 200. rocznica śmierci Kościuszki. Przypominamy tę postać w Muzeum Stanisława Staszica, bo Staszic i Kościuszko nie tylko należą do tej samej epoki, ale poznali się, mieli okazję rozmawiać ze sobą, w wielu punktach podzielali ten sam pogląd na przyczyny ówczesnego położenia Polski i sposoby jej ratowania.

 

Spotkali się co najmniej dwukrotnie. Po raz pierwszy późną jesienią 1792 r. Po przegranej wojnie z Rosją i zwycięstwie targowicy Kościuszko udał się na emigrację, zatrzymując się na pewien czas w Zamościu. Staszic był wtedy domownikiem Zamoyskich, nauczycielem synów Andrzeja Zamoyskiego. Wiadomo, że wiele wtedy rozmawiali o sposobach ratowania upadającej Rzeczypospolitej. Po raz drugi spotkali się we Francji podczas pobytu Staszica w Paryżu w 1804 i 1805 r. Staszic wypytywał wtedy Kościuszkę m.in. o przyczyny klęski maciejowickiej. W powstaniu kościuszkowskim nie brał udziału, ale wspomógł je znaczną sumą pieniędzy. Po śmierci Kościuszki jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk ogłosił konkurs na pochwałę Naczelnika, później zaś dołożył się do ogólnonarodowej składki na budowę kopca Kościuszki w Krakowie.

 

Scenariusz wystawy: Maciej Usurski. Projekty graficzne druków: Zofia Kawalec-Łuszczewska. Eksponaty ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

 

Muzeum Stanisława Staszica w Pile
ul. Browarna 18, 64-920 Piła
tel. 67 213 15 67, kom. +48 798898001
biuro@muzeumstaszica.pl

Projekt i realizacja MYKK