Aktualne informacje

Muzeum Stanisława Staszica w Pile jest muzeum biograficznym poświęconym postaci Stanisława Staszica (1755-1826) - jednej z najwybitniejszych osobistości polskiego oświecenia, zarazem najznakomitszemu z pilan. Siedzibą Muzeum S. Staszica jest dawny dom Stasziców przy ulicy Browarnej. Muzeum S. Staszica jest m.in. wydawcą "Zeszytów Staszicowskich"

21 czerwca 2018

Lato 2018 w Muzeum Staszica

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza do odwiedzania muzeum w czasie lata. W programie obok wystawy stałej i wystaw czasowych są również letnie koncerty w ogrodzie muzeum.

15 czerwca 2018

Zaproszenie do saloniku literackiego na spotkanie pt. "Fantasmagorie"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz Nieformalna Grupa U-TWÓR zapraszają do saloniku literackiego na spotkanie pt. "Fantasmagorie". W programie spotkanie autorskie z Tomaszem Walczakiem, prowadzenie Ewa Nowakowska, oprawa muzyczna: Karolina Mechlińska i Karol Szonowski. Spotkanie w piątek 15 czerwca 2018 r. godz. 18.00. Wstęp wolny.

19 maja 2018

Noc Muzeów 2018

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na kolejną edycję pilskiej Nocy Muzeów - w sobotę 19 maja br. od godz. 18.00. W programie zwiedzanie wystaw (w tym kolekcji Rafała Ruty), koncert (Kobieta do zjedzenia - recital Magdy Smalary) i wykład (Macieja Usurskiego na temat pilskiego obozu w prasie jenieckiej z lat 1916-1918). Wstęp wolny.

19 maja 2018

Wystawa "Zbiory pilskich kolekcjonerów - Rafał Ruta"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza do oglądania wystawy pt. "Zbiory pilskich kolekcjonerów - Rafał Ruta". Na wystawie zostaną pokazane różne wątki kolekcjonerskich zainteresowań Rafała Ruty, w tym wybrane zbiory przyrodnicze (skamieniałości, minerały, kolekcje chrząszczy krajowych i zagranicznych - uzupełnione wyborem literatury na temat historii badań przyrodniczych w Polsce i w okolicach Piły) oraz historyczne - związane z Piłą i okolicami (karty pocztowe, fotografie, dokumenty, plany i mapy). Wernisaż wystawy w sobotę 19 maja br. o godz. 18.00. Wystawa czynna do 24 czerwca br.

24 kwietnia 2018

Odsłonięcie tablicy poświęconej Piete Kuhr

Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Regionalne Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile, Urząd Miasta Piły oraz Pani Wiesława Szczygieł zapraszają na odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej autorce wojennego dziennika z czasów I wojny światowej Piete Kuhr, znanej jako Jo Mihaly. Tablica zawiśnie na budynku dawnej willi Golzów, miejscu urodzenia Piete Kuhr, przy obecnym placu Konstytucji 3 Maja 7. Uroczystość odbędzie się we wtorek 24 kwietnia br. o godz. 17.30, po zakończeniu której organizatorzy zapraszają do Regionalnego Centrum Kultury na godz. 18.00 na urodziny Piete Kuhr.

Tablicę pamiątkową zaprojektował Norbert Sarnecki. Uroczystość pod patronatem Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego.

20 kwietnia 2018

Wystawa malarstwa Jana Jubaala Wasińskiego

Galeria Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wystawę malarstwa Jana Jubaala Wasińskiego pt. "Miscellanea curiositae - Niezwykłości rozmaite". Wernisaż w piątek 20 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00. Wystawa czynna do 11 maja br.

Więcej - zob. Galeria Muzeum, zakładka "Archiwum wystaw".

13 kwietnia 2018

Zaproszenie do saloniku literackiego na spotkanie z Jerzym Utkinem

Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz Nieformalna Grupa U-TWÓR zapraszają do saloniku literackiego na spotkanie pt. "Poetyckie kontrasty w twórczości Jerzego Utkina" - w piątek 13 kwietnia 2018 r., godz. 18.30. Spotkanie z autorem poprowadzi Zuzanna Przeworska. Wstęp wolny.

28 marca 2018

Muzeum w czasie Świąt Wielkanocnych

Muzeum Stanisława Staszica w Pile informuje, że w sobotę 31 marca i w niedzielę 1 kwietnia br. będzie zamknięte dla zwiedzających, w poniedziałek 2 kwietnia br. muzeum będzie czynne od 10.00 do 16.00.

23 marca 2018

Wystawa fotografii Izy Maciusowicz "Teraz jest teraz"

Galeria Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wystawę fotografii Izy Maciusowicz pt. "Teraz jest teraz". Wernisaż wystawy w piątek 23 marca 2018 r., godz. 18.00. Wystawa czynna do 15 kwietnia br.

Więcej na stronie www.galeriams.pl - zakładka Archiwum wystaw.

23 lutego 2018

Ferie w muzeum. "Pilskie skarby z Izby Muzealnej w Cuxhaven"

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na spotkanie pt. "Pilskie skarby z Izby Muzealnej w Cuxhaven" - w piątek 23 lutego 2018 r., godz. 11.00. Spotkanie poprowadzi Maciej Usurski. Wstęp wolny.